
Porter Bałtycki - zestaw surowców
Porter Bałtycki – piwo, tradycyjnie pochodzące z krajów nadbałtyckich. Wywodzi się z English Porter. Bogate aromaty słodowej słodkości. Często z nutami karmelowymi, toffi, orzechowymi, głęboko tostowymi i/albo lukrecji. Porter Bałtycki posiada profil estrowy i alkoholowy umiarkowany. Troszkę cech ciemnych słodów, takich jak głęboko czekoladowy, kawowy albo melasy, ale nigdy spalenizny. Brak aromatów chmielowych oraz brak kwaskowatości. Bardzo gładki.
Polskie chmiele:
Chmiel Marynka – jest to najpospolitsza Polska odmiana chmielu uprawiana na terenie całego kraju. Zalicza się ją do grupy chmieli goryczkowych. Choć wykazuje cechy chmielu o właściwościach dualnych tzn. ma znakomite walory aromatyczne przy jednocześnie wysokiej ilości substancji goryczkowych. Zawartość alfa-kwasów waha się od 5 do nawet 9%.
chmiel Lubelski – sztandarowa i najstarsza Polska odmiana chmielu zaliczana do grupy chmieli super aromatycznych. Ceniona przez doświadczonych piwowarów na całym świecie za swój znakomity niepowtarzalny aromat
CO JEST POTRZEBNE DO ZROBIENIA PIWA W DOMU.
Wybór potrzebnych akcesoriów, by otworzyć domowy browar, jest bardzo duży. Głównymi potrzebnymi przedmiotami są zbiorniki jeden zacierno-warzelny, a drugi fermentacyjno-filtracyjny. Pierwszy z nich to garnek emaliowany o odpowiednio dużej pojemności. Natomiast drugi jest zbiornikiem z możliwością zamontowania rurki fermentacyjnej, jego pojemność powinna być taka sama jak poprzedniego. Potrzebny będzie też cukromierz do zmierzenia gęstości płynu i rurka fermentacyjna, która spowalnia odparowywanie wody. Nieodzowny jest także kranik spustowy z reduktorem osadów oraz mieszadło piwowara przystosowane do kontaktu z żywnością. Niezbędny będzie filtrator do piwa – dzięki niemu nasz trunek będzie miał odpowiednią przejrzystość. Termometr pozwoli lepiej kontrolować proces warzenia i fermentacji.
- Garnek emaliowany + pokrywka 30L zacierno – warzelny
- Cukromierz
- Pirosiarczyn Sodu
- Pojemnik fermentacyjny 30l z kranikiem i rurką fermnetacyjną
- Rurka fermentacyjna
- Kapslownica
- Kapsle do piwa
- Filtrator do piwa
- Zestaw do próby jodowej
- Środek do dezynfekcji
- Chłodnica do piwa
- Termometr do pomiaru temperatury
Zapraszamy do zakupu.
Zapraszamy również do instrukcji:
Porter Bałtycki
Składniki
- słód Pilzneński
- słód Monachijski Ciemny
- słód Wiedński
- słód Karmelowy 30
- słód karmelowy 150
- słód Czekoladowy Ciemny
- słód Barwiący
- chmiel Marynka
- chmiel Lubelski
Waga składników
Słody
- 2.5 kg słód Pilzneński
- 2 kg słód Monachijski Ciemny
- 0.8 kg słód Wiedeński
- 0.25 kg słód Karmelowy 150
- 0,25 kg słód Karmelowy 300
- 0,1 kg słód Czekoladowy Ciemny
- 0,1 kg słód Barwiący
Chmiel
- 50 g chmiel Marynka
- 50 g chmiel Lubelski
Instrukcja warzenia
- Zacieranie:Dodajemy ześrutowany słód do 18l wody o temp. 520C. Wyłączamy palnik na 10 min. i robimy przerwę białkową. Następnie podgrzewamy zacier do temp. 62-680C. Wyłączamy palnik na 30min. i robimy przerwę scukrzającą (maltazowa, beta amylazowa). Ponownie podgrzewamy zacier do temp. 720C. Wyłączamy palnik na 20min. robimy przerwę (destynująca, alfa-amylazowa). Potem temperaturę zacierania podnosimy do 78oC i aktywność enzymów zanika lub przynajmniej przestaje wzrastać. Brzeczka piwna staje się rzadsza i łatwiej ją przefiltrować.
- WysładzanieWysładzanie do uzyskania brzeczka przednia: 10l - 24 blg, potem wysładzanie wodą o temperaturze 75oC do uzyskania 17-19 Blg lub do momentu kiedy z kranika płynie brzeczka o gęstość 3Blg
- Chmieleniew 30-tej minucie 50g chmielu Marynkaw 50-tej minucie 50g chmielu LubelskiWażne temp brzeczki powinna się mieścić w temp od 180C do 280C. Taka temp. Jest odpowiednia do zadania drożdży do brzeczki.
- Przygotowanie drożdżyDo zdezynfekowanej szklanki dodaj 200ml ciepłej wody w przedziale od od 180C do 280C. Wsyp drożdże i dobrze wymieszaj aż do otrzymania mętnej konsystencji. Przykryj i odstaw na 30 min do uwodnienia drożdży. Do pomiaru temperatury (oczywiście wcześniej zdezynfekowanego) można użyć termometru szpilkowego.(PAMIĘTAJ drożdże żyją tylko w określonej temperaturze, temperatura powyżej 28°C może je zabić a wtedy fermentacja nie wyjdzie).
- Fermentacja:burzliwa w temp. 12-150C (ok. 7. dni)cicha w temp. 10-150C (ok. 7 dni)
- Refermentacja i leżakowanie:Butelkować z użyciem glukozy 50g na 10l piwa. Na czas refermentacji trzymać przez dwa tygodnie temp. 150C. Po uzyskaniu prawidłowego nagazowania przechowywać w chłodnym zaciemnionym pomieszczeniu.